פילאטיס ושרירי רצפת האגן

מאת: מרגריט אוגל

שרירי רצפת האגן הם הבסיס לליבה של הגוף. הם עוזרים לייצב את האגן והם תומכים באיברים של חלל הבטן התחתונה, כמו שלפוחית ​​השתן והרחם. שרירי רצפת האגן, יחד עם השרירים העמוקים של הגב והבטן, מהווים את קבוצת השרירים שאנו מפעילים כאשר אנו מתמקדים בפיתוח כוח ליבה, כפי שעושים בפילאטיס .

אפשר לחשוב על שרירי רצפת האגן כמו "קורי אינטרנט" הקשורים זה בזה, גידים ורצועות היוצרים ערסל תומך בבסיס קרקעית האגן. חלק מקבוצת שרירים זו, הם שרירי רצפת האגן, הידועים גם כשרירים הסובבים את פתחי השופכה, הנרתיק ופי הטבעת. כאשר שרירי רצפת האגן חלשים או פגומים, היושרה של פתחים אלו יכולה להיות בסכנה.

 לידה, שיעול כרוני, הזדקנות, וחוסר פעילות הם בין הגורמים לכך ששרירי רצפת אגן נחלשים או פגומים. רצפת אגן חלשה יכולה להוביל לבעיות כמו בריחת שתן, הנאה מינית פחותה וצניחה של האיברים לשרירי אגן, וזה עלול להוביל לבעיות/ מקרים כגון, צניחת רחם או צניחת שלפוחית ​​השתן.

בנוסף, אם שרירי רצפת האגן חלשים, ואינם פועלים בתיאום עם שרירי הבטן והגב, מדובר בחוסר איזון מבני שיוביל לכאבי בטן וגב, כמו כן, יכולים להתפתח גם דפוסים של פיצוי בכל הגוף.

כפי שניתן להבין, חשוב לשמור ולחזק את שרירי רצפת האגן ! זה נכון לגברים ונשים כאחד. ישנם תרגילים לחיזוק רצפת אגן, תרגילי קיגל (על שמו של דר' קיגל), המומלצים לחיזוק רצפת האגן.

תרגילים שמחזקים את שרירי רצפת האגן

"תרגילי קיגל" הם מאוד ספציפיים לרצפת האגן. כאשר אתם מבצעים תרגילים אלה, התחושה תהיה כאילו סוחטים את שרירי רצפת האגן, כאילו עוצרים את זרימת השתן בעת הטלת שתן בשירותים. כדאי לתרגל את עצירת זרימת השתן מספר פעמים בכדי למצוא את השרירים הנכונים. אך לא מומלץ לעשות זאת כדרך קבע, עצירת זרימת השתן דרך קבע יכולה להחליש ולא לחזק את רצפת האגן. תרגילים אלו ידועים כמסייעים לנשים בשחזור טונוס שרירי לאחר הריון, והם טובים לכולנו.

 קישור לתרגילי קיגל

פילאטיס ורצפת האגן

פילאטיס היא פעילות מצוינת לחיזוק שרירי רצפת האגן. בפילאטיס, שרירי רצפת האגן משמשים בתפקידם כתמיכה שרירית טבעית לתנועה. בחלק מהתרגילים בהם שרירי הבטן ושרירים אחרים מעורבים, קיימת מעורבות מתמשכת של השרירים המושכים את רצפת האגן פנימה ולמעלה. מידת המעורבות צריכה להיות מאוזנת עם כמות המאמץ שצריך כדי לבצע את תרגילי הפילאטיס שאתם עושים. קיפול ברכיים, למשל, עשויי לחייב רק הפעלה קלה, ואילו פעילות גופנית אינטנסיבית כמו "מאה" ((hundredמפעילה הרבה יותר מרצפת האגן ושרירי בטן

מציאת שרירי רצפת אגן

המלכוד כאן הוא שקשה להרגיש את שרירי רצפת האגן בעת פעילות גופנית או תנועה בחיי היומיום. "גיוס רצפת האגן" שכיחה בהדרכת פילאטיס, אך תלמידים רבים אינם בטוחים לגבי איך גורמים לזה לקרות.

התמונה האהובה עליי לגיוס שרירי רצפת האגן בתרגיל היא לחשוב על הבאת עצמות הישיבה יחד ומעלה. תמונה טובה נוספת היא לחשוב על מזרקה של אנרגיה כלפי מעלה מבסיס קרקעית האגן, דרך מרכז הגוף, אל חלקו העליון של הראש. תמונה זו מסייעת להתחבר לפעולה פנימה ומעלה יחד עם שרירי ליבה אחרים, כך גם גוברת המודעות לקו האמצע של הגוף.

ייתכן ואתם תוהים אם יש תרגיל פילאטיס מסוים שהוא רק בשביל שרירי רצפת האגן. התשובה היא, לא ממש. ניתן לחזק את שרירי רצפת האגן על ידי שימוש בהם כדי לתמוך ביישור ובתנועה שלכם לאורך כל האימון. מצאו את שרירי רצפת האגן שלכם עם תרגילי קיגל ולאחר מכן תוכלו להחיל את ההבנה של גיוס רצפת האגן שלכם בתרגילי פילאטיס.

קיגל או פילאטיס, התשובה היא : עשו את שניהם!

תרגילי פילאטיס לייצוב שרירי רצפת האגן

אהבת? תן דירוג post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן