פילאטיס ופשיה pilates and fascia

פילאטיס ופשיה pilates and fascia

מאת: ג'וליה קאמפ, מדריכת פילאטיס מוסמכת משנת 2003 בהוואי.

חיי היומיום שלנו מעצבים את הגוף שלנו, מהעבודה שלנו ועד מה שאנחנו אוכלים. כתוצאה מדפוסי היומיום שלנו, אנו משנים את התפקוד הגופני שלנו עובדה ההופכת אותנו למתוחים ותפוסים. כאשר אנחנו מתחילים באימוני פילאטיס מבלי להתייחס לאזורים התפוסים שלנו, אנחנו מגבילים את ההתפתחות שלנו ואנחנו נשארים תקועים בדפוסים המתוחים של הגוף שלנו. על מנת שאנחנו כמתרגלים וקורסיסטים נקבל את המרב משיעור הפילאטיס הראשון שלנו אנחנו חייבים לטפל במה שגורם לאזורים אלה להישאר תפוסים, מה שמונע מאיתנו להתארך, לכווץ ולהרפות באופן נכון.

מדע התרגיל מתמקד בעיקר בשרירים, ואלה מושפעים על ידי רקמות חיבור, המשנות את האופן בו  הם פועלים. מרבית התרגילים מתייחסים מעט מאוד להשפעה החשובה של רקמת החיבור על שרירים, עצמות ומפרקים. ישנו קרום סיבי, רקמת חיבור הנקראת  fascia  שעוברת בכל הגוף ומקיפה את השרירים, העצמות, כלי דם ועצבים. אנחנו לא יכולים לזוז בלעדיה. ריקמת פשיה עתירת עצבים ולכן יכולה להוות מקור לכאב. כאב זה יכול לדבוק בשרירים ורקמות חיבור אחרות, לגרום לתנועה מוגבלת וחוסר יציבות במפרקים.

כל העצמות, השרירים והגידים שלנו ארוזים ברקמות פשיה שמחזיקות את גופנו יציב. רקמת הפשיה מושפעת משיגרת חיינו, מלשבת מול מחשב כל היום או להיות ביסודו של דבר סטאטיים, הפשיה שלנו משנה צורתה ומתקשה. עובדה זו יכולה לקצר ולהדק את השרירים, מה שהופך את המפרקים והעצמות לנוקשים יותר עד לנקודה של כאב ומצוקה. אם פשיה משתנה כתוצאה מדלקת או התייבשות, העצמות, השרירים והגידים שלנו עשויה להשתנות גם כן. תוצאות שינוי זה עלולות להוביל לפציעה או להתפתחות של דלקת פרקים.

שרירים עובדים בסינרגיה בכל הגוף. כאשר שריר אחד עובד השריר המנוגד לו מנוטרל. בכדי להרגיע או להאריך האחד את האחר אנחנו חייבים להיות מסוגלים לכווץ באופן מלא. למשל, במידה ושרירי הגב והחזה שלכם הדוקים/תפוסים, לא תהיה לכם אפשרות לעבוד על שרירי הבטן באופן מלא.

פעילות הרפיה ושחרור של ריקמת הפשיה מסייעת לזרימת הדם למפרקים, מזינה, משחררת ומחזקת את הגידים, תוך פיזור רעלים ישנים בגוף. ישנן מספר דרכים להביא להרפיית הפשיה, אלה כרוכות בדחיסה, פיתול וחיכוך באמצעות עבודת כדור, עבודת גליל, טווחי תנועה ועיסוי.

הכלי הראשון והחשוב ביותר של שחרור הוא נשימה, משום שכאשר אנחנו לא נושמים, כל הדפוסים שלנו מגבילים אותנו. אנחנו מנציחים את דפוסי ההחזקה שנמצאים ונוצרות בעיות התפתחותיות נוספות. כאשר אנו לומדים להתחבר לנשימה שלנו, אנו מוצאים שזה הצעד הראשון לשחרור הגוף באופן תודעתי.

עבודת גליל וכדור

פעולת הגלגול על הגליל והכדור משתמשת באלמנטים של מיקום, דחיסה, חיכוך ותנועה כדי ליצור שחרור. מיקומו של הגוף עם דחיסה מאפשר את ריכוך הריקמה. הוספת תנועות קטנות לדחיסה ומיצוב מסייעות לזרימת דם טובה יותר לאזור, התחממות נוספת וריכוך הרקמות. רקמות החיבור שלנו יותר אלסטיות יותר, תהיה לנו נטיה מצומצמת יותר לפציעות ונוכל להפעיל את המפרקים באופן מלא. פעילויות מסוג זה צריכות להיות מבוקרות על ידי מאמנים מוסמכים, כדי להימנע מפציעות.

ישנן דרכים רבות להשיג תנועה מעגלית למפרקים; צ'י קונג, טאי צ'י, וריקוד הם כמה אפשרויות. תנועות זורמות במעגליות מחזקות את הרקמות סביב המפרקים, מזרימות דם ומוציאות את הרעלים החוצה. תנועות אלו מעודדות רקמות חזקות יותר, גמישות יותר ולחיבורים עם ניידות כוללת גדולה יותר.

כמדריכים, אנחנו מנסים למתוח ולהאריך את האזורים החזקים ולחזק את האזורים החלשים; זה מביא אותנו לרמה עמוקה עוד יותר של תרגול. הפשיה משפיעה על הרגלי יציבה, טראומה, רקמת צלקת וחוסר התנועה, כל הלקוחות שלנו יכולים ליהנות מתרגולי הרפיה ושחרור של רקמות הפשיה.

כדאי לשלב הרפיה ושחרור בכל אימון, אישי או קבוצתי. לדוגמא: אימון של גבר בגיל העמידה שנוסע לעבודה כשעה ולאחר מכן יושב מול המחשב כל היום, בסופו של יום סובל ממיתרי ברך מכווצים ויש לו קושי לישר או לכופף אותה. שרירי הרגליים הקדמיים והרוחביים מכווצים, כך גם שרירי עמוד השידרה, כל אלה יקשו עליו לעבוד באופן מלא על שרירי הבטן ובתרגילי פילאטיס כגון, Roll Back או חתירה.

קיימות שיטות רבות להשגת שחרור והרפיה באמצעות שיטת הפילאטיס, למשל, סדרת הבלט על מכשיר הקאדילק או שימוש ברצועות הרגליים על הרפורמר, על מנת למתוח את מייתרי הברכיים, השחרור מאפשר הארכת שרירים ולאחר מכן ניתן לעבוד על חיזוקם, הגוף הופך למאוזן יותר. כל אלה ששיגרת חייהם מלווה בתנוחות קבועות וחוסר תזוזה צריכים את זה.

קישור למאמר המקורי

אהבת? תן דירוג post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן