פיזיותרפיה, אוסטיאופתיה ופילאטיס שיקומי

פיזיותרפיה, אוסטיאופתיה ופילאטיס שיקומי

מאת: נואליה גולדברג – פיזיותרפיסטית ומדריכת פילאטיס שיקומי בסטודיו "פילאטיס במרכז"

מהי פיזיותרפיה

הסמכת פיזיותרפיסט מצריכה סיום של  4שנות לימוד באוניברסיטה או מכללה מוכרות. כיום, ישנם 4 אוניברסיטאות שניתן ללמוד בהן פיזיותרפיה (בן גוריון, תל-אביב, חיפה, אריאל). בסיום הלימודים, התואר הוא תואר ראשון בפיזיותרפיה (B.P.T).

הלימודים כוללים נושאים כלליים כמו אנטומיה, מערכות בגוף, כימיה, פיסיקה, ביומכניקה ועוד.
כמובן שהלימודים גם עוסקים בבדיקת החולה, דרכי טיפול ותכנון תרגילים רפואיים.
פיזיותרפיה היא מקצוע מרתק שלמעשה מתבונן על גוף האדם כמכלול, על ידי ראייה זאת
הפיזיותרפיסט מנסה לפתור את הבעיה שעליה מתלונן המטופל.
הפיזיותרפיה, עוסקת במגוון תחומים, החל מטיפול נוירולוגי אצל נפגעי אירוע מוחי, טיפול בילדים וכלה בטיפול אורטופדי, נשימתי וגריאטרי. מרבית מכוני הפילאטיס עוסקים בעיקר בתחום האורטופדי.
דרכי הטיפול  שונות ומגוונות וכל מטפל מסגל לעצמו צורת טיפול מיוחדת ושונה, ולכן כאשר טופלתם ע"י פיזיותרפיסט אחד, צריך לזכור שייתכן מאוד שטיפול ע"י האחר יראה שונה לחלוטין.

ניתן לראות פיזיותרפיסטים עובדים בקופות החולים, בתי חולים, קבוצות ספורט, מרכזי שיקום, מכוני כושר ולמעשה בכל מקום שבו יש עיסוק בגוף האדם.
כיום ישנה מגמה חדשה של שילוב של פיזיותרפיה מנואלית עם פיזיותרפיה של מתן תרגילים ספציפיים לפתולוגיות שונות. ניתן לראות יותר ויותר פיזיותרפיסטים שמשלבים יוגה, פילאטיס, אימון בחדר כושר וכו' עם הטיפול המנואלי.

מהי אוסטיאופתיה

אוסטיאופתיה היא תורה רפואית העוסקת בריפוי ובאבחון באמצעות טיפול ידני. טיפול זה, המשלים את הרפואה הכללית, מתמקד בטיפול בגורמים שיוצרים את הכאב ואת חוסר האיזון שבגוף. גוף האדם יכול לעמוד בתלאות החיים בתנאי שכל המערכות יתפקדו יחדיו בצורה הרמונית. לגוף יש את היכולת לשמור על איזון ולרפא את עצמו.

מסיבות שונות (מחלות, תאונות, בעיות כרוניות) נפגע תפקודם של איברים או אזורים מסוימים בגוף. בעיות נקודתיות אלה מקרינות על איברים סמוכים, ובסופו של דבר על הגוף כולו.

לאוסטיאופת היכולת לאבחן היכן מתחילה שרשרת הפגיעות, ולטפל בבעיה מן השורש. לפגיעות במערכות השונות של הגוף דבר משותף אחד- הפגיעה בתנועתיות, ואיתה בתפקוד התקין. כך נוצר, לדוגמה, קושי וחוסר איזון בזרימת הדם ונוזל הלימפה, בנשימה, בתהליך העיכול, ובהפרשת ההורמונים. הטיפול האוסטאופתי מחזיר את האיזון והתנועתיות לאזור הפגוע וכך מחולל תהליך שרשרת של שיפור בתפקוד, תהליך של ריפוי עצמי.

האוסטיאופתיה רואה קשר הדוק בין מבנה הגוף לבין האופן שבו הגוף מתפקד.

האוסטיאופתיה היא רפואת מגע ובה ידיו של המטפל הן כלי העבודה העיקרי, ללא מכשירים או תרופות.

אבחון הבעיה נעשה באמצעות הסתכלות ומישוש של הרקמות והאיברים הבעייתיים, מישוש שמגלה הבדלים עדינים של נוקשות וגמישות, חום, תנועתיות, מירקם ולחות. המטפל ייעזר בבדיקות רפואיות כמו צילומי רנטגן וסי-טי ובדיקות דם.

במה אוסטיאופתיה מטפלת                                                                                              

 אוסטיאופתיה יכולה לספק טיפול בטוח ויעיל במקרים הבאים:

כאבי גב תחתון- מרבית כאבי הגב נגרמים כתוצאה מהפרעות מכאניות של עמוד השדרה, כגון זני יציבה, בעיות פרקים או פציעות דיסק בעמוד השדרה. ארבעה מתוך חמישה אנשים סובלים או יסבלו מכאב גב תחתון בשלב כלשהו בחייהם, ומומלץ בהחלט לכל מי שסובל לעבור בדיקה אצל אוסטיאופת.

כאב צוואר – כאב זה יכול להיווצר כתוצאה של יציבה לקויה או פציעה, והוא לעיתים קרובות מלווה בנוקשות, עצבנות, בעיות לסת וכאבי ראש.

בעיות עצבים – מחלה נשית (SIATICA), קהות חושים, סיכות (PINS) וחולשת שרירים- כל אלה עשויים להיגרם בשל פגיעה בעצב. כאשר זו הסיבה, המקרים הללו מטופלים בהצלחה על ידי האוסטיאופתיה. כאשר זו אינה הסיבה, אוסטיאופת מומחה יכול לאבחן את מקור הבעיה ולהפנות לטיפול מתאים.

בעיות פרקים – בין אם הן נגרמות על ידי דלקת או פציעה, האוסטיאופתיה יכולה להקל על הגורם הבסיסי של הכאב בלי צורך במשככי כאבים, או בנוסף להם. אוסטיאופת מטפל בכאבי כתפיים, מרפקים, פרקי ידיים, ברכיים, ירכיים, קרסוליים וכפות רגליים.

בעיות רקמות רכות – אנשים רבים מאבדים את כושרם בד בבד עם הזדקנות הגוף, ובמקביל עולה נטייתם לפגיעות גופניות בשל התרככות הרקמות. אוסטיאופת יכול להעריך את היציבה, הכוח והגמישות של שרירים, רצועות וגידים ולהקל על הבעיות הנוכחיות,  ויכול לעזור למנוע מקרים של מתן טיפול תרופתי על בסיס תחזוקה.

פציעות ספורט ושיקום – מגבלות כרוניות וכושר גופני בעייתי מטופלות בהצלחה ע”י אוסטיאופת, באמצעות שילוב של טיפול ידני וטיפול אולטרא סאונד.

טיפול להיריון – ההיריון והלידה עלולים להעביר את לחץ משקלו של העובר אל עמוד השדרה. האוסטיאופתיה יכולה לעזור לגוף להסתגל לשינויים אלה, המתרחשים במהלך ימיה הראשונים של האמהות, ולהימנע ממשככי כאבים העלולים לגרום נזק ניכר בעתיד.

בעיות הקשורות לעבודה – בין אם המטופל עובד ליד השולחן ולא מול המחשב, בתעשייה הכבדה או בעבודה ידנית, המתח הנגרם לעיתים עלול לעורר הפרעות של השרירים, הגידים והמפרקים בעיקר בגב, בצוואר ובזרועות. אוסטיאופתים מטפלים במצבים רבים הקשורים במקום העבודה ויכולים לייעץ על התעמלות מונעת.

מהו הפילאטיס השיקומי:

פילאטיס שיקומי הינה פעילות בה מתאים המדריך את התרגול לצורכי המתאמן.

המדריך יבחר בתרגילים הרלוונטיים ביותר מתוך רפרטואר התרגילים הקיים על מנת לתת מענה מדויק ליכולות ולפתולוגיה ממנה סובל המתאמן.

בשונה מהשיעורים הקבוצתיים בשיעור הפילאטיס השיקומי אין מחויבות לביצוע תרגילים על פי הפילאטיס הקלאסי ויש מקום להתאמות מיוחדות, למיקוד התרגול באופן המשרת את צרכי המתאמן המשתקם.

למדריך הפילאטיס השיקומי ידע נרחב באנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה , הוא בעל רקע פארא רפואי ( לרוב פיזיותרפיסט/ אוסטאופט) וביכולתו לשלב כלים טיפוליים מעולם הידע שלו בתוך עולם תרגילי הפילאטיס.

הפילאטיס השיקומי יכול לבוא כמסלול שיקומי עיקרי, בשילוב עם טיפולי פיזיותרפיה/ אוסטיאופתיה ואף יכול להוות דרך מעבר מבוקרת והדרגתית לכניסה לתרגול פילאטיס בקבוצות.

הפילאטיס השיקומי מתאים לכל אדם אשר אובחן עם פתולוגיה מסוימת ואו נתקל בקשיים בהשתלבות במסגרת קבוצתית של פילאטיס.

בנוסף, הפילאטיס מתאים בהחלט לאדם עם רקע של פציעה גופנית החושש מהשתלבות בקבוצות הפילאטיס הרגילות וזקוק להדרכה אישית והכוונה של איש מקצוע.

אהבת? תן דירוג post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן