מחקר- תרגילי פילאטיס ופעילות במים

מחקר- תרגילי פילאטיס ופעילות במים

Writers: Sayyed Mohammad Marandi, Vahid Shayegan Nejad, […], and Vahid Zolaktaf

רקע:

טרשת נפוצה ( MS) היא מחלה כרונית המשביתה את מערכת העצבים שבעקבותיה מערכת המיאלין של מערכת העצבים המרכזית מתדרדרת. מטרת המחקר היא להבין את ההשפעה של תרגילי פילאטיס והתעמלות מים לאורך תקופה של 12 שבועות על האיזון הדינמי בקרב חולי טרשת נפוצה.

שיטות:

שיטת המחקר היא חצי ניסיונית. המחקר נערך בקרב נשים חולות העוברות ביקורת במרפאת הטרשת הנפוצה בבית החולים קשאני באיספהן, איראן. נלקחו דגימות של 57 מטופלות עם רמות עוצמת של המחלה בין 0 ל 4.5. אורכה הממוצע של המחלה היה 8 ± 2 שנים , בנות 20;40, והן חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות של קבוצת אימון פילאטיס, קבוצת התעמלות מים וקבוצת ביקורת. לוח הזמנים של הפעילות הגופנית לקבוצות הניסוי כללו 12 שבועות, שלושה מפגשים בשבוע, ושעה 1 עבור כל מפגש. האיזון הדינמי של המטופלות, לפני ואחרי התרגילים נמדד על ידי מבחן Six Spot Step Test.

תוצאות :

ההבדלים הממוצעים המותאמים של Timed Up and Go Test) TUGT) של קבוצות הניסוי שונים באופן משמעותי ( P <0.05). לכן, ניתן לומר כי תרגילי פילאטיס והתעמלות במים יכולים להגדיל את האיזון הדינמי של הנבחנות בשלב שלאחר הניסוי באופן משמעותי.

מסקנות :

ביצוע תרגילי פילאטיס והתעמלות במים מגביר את האיזון הדינמי של חולי טרשת הנפוצה. בהתחשב בתפקיד של איזון דינמי על כושר גופני והמסוגלות של אדם לעסוק במטלות שגרתיות יומיות, והשפעתו הישירה על איכות החיים, מוביל את המומחים ליישם תרגילים אלה כטיפול משלים, יחד עם הטיפולים התרופתיים עבור חולי טרשת נפוצה.

מילות מפתח: התעמלות במים, איזון דינמי, טרשת נפוצה, פילאטיס.

מבוא

טרשת נפוצה (MS) היא אחת מהמחלות העצביות הנפוצות ביותר בקרב מבוגרים צעירים ושכיחה יותר בקרב נשים. הפתולוגיה העיקרית של המחלה היא איבוד מינרלים באזורים מסוימים במערכת העצבים המרכזית (CNS) המשבש את הביצועים הפיזיים. מבחינה קלינית כללית, הפגיעה באזורי מערכת העצבים המרכזית מופיעה בהדרגה. המחלה מתחילה עם כמה בעיות ראייה כמו אפלוליות, בעיה באיזון הגוף, עקצוצים וחוסר תחושה באיברים שונים. לאחר מכן היא מתפתחת במסלולה הטבעי, הופעה חוזרת, התאוששות, ושלבים מתקדמים ראשוניים ומשניים. כאשר גזע המוח מעורב, יהיו למחלה תסמינים כגון: סחרחורת, בעיות שמיעה, הפרעת תחושה בנתיב העצבי.

טרשת נפוצה יכולה לגרום לנזקים בכיסוי המגן של עצב האקסון (סיב היוצא מתא העצב ומעביר מסרים עצביים לשרירים, איברים וכו'). אמנם, לא מן הנמנע כי חלק מהנזק לשכבת הגנת מיאלין יכול להתאושש, אבל כל סוג של פגיעה בעצב האקסון יהיה קבוע ואין להשיבו. אם המוח לא יכול לנטרל את הנזק בנתיב העצבים, הפעילות הגופנית והשליטה העצבית עשויים ללכת לאיבוד לצמיתות. [ 2 ]

נתיב העצב ללא פגע עם כיסוי המיאלין בריא, מעביר את האותות העצביים בנתיב הספציפי במהירות וללא בזבוז אנרגיה, אך עצב עם כיסוי מיאלין ירוד, מוביל לכך שהאות העצבי מועבר באיחור, תוך בזבוז אנרגיה, ומתוך הנתיב המיועד. זה גורם לבעיות בתנועות הרמוניות, מהירות, מתואמות של גוף האדם. [ 3 ]

האיזון או יציבות העמדה היא היכולת לשמור על מצב קבוע. רבים מהמאפיינים הפיזיים של הגוף שלנו מאפשרים לנו להציג את תגובות [4] בכל הצורות: עמידה, ישיבה ושכיבה, קיים איזון חיוני לביצוע מהלכים מתואמים. כדי לשמור על האיזון בפעילות פיזית, חלקים רבים של האזורים במוח צריכים לשתף פעולה אחד עם השני. המוח הקטן הוא המרכז העיקרי לשליטה בשיווי משקל, עיניים, אוזניים וכל העצבים שעוברים דרך ידיים ורגליים, החשובים גם לשמירה על שיווי משקל. בעיות בכל התחומים הללו יכולות ליצור הפרעות באיזון הגוף. [ 3 ]

איזון הגוף מהווה מדגם תנועתי תגובתי, מאחר והוא תלוי ביושרה של הגירויים הפתוחים לקליטה מחוש הראייה ומערכות תנועה. [ 5 ]

איזון הוא גם היכולת של הגוף לשלב נתונים חזותיים עם נתונים מהערוצים החצי מעגליים בתוך האוזן הפנימית והנתונים מקולטני השרירים. [ 6 ] חוש הראייה שלנו מדווח לנו על המצב שבו גופנו נמצא. העברת נתונים מהירה מהקולטנים הפנימיים של הגוף שלנו אומרת לנו באיזו תנוחה איברי הגוף וחלקי הגוף שלנו בהרמוניה זה עם זה. [ 5 ] למעשה, איזון הגוף מתייחס לשיווי משקל וקואורדינציה חזותית שלמה. [ 7 ]

איזון חלש ונפילות תכופות עלולים לגרום לחולים לפתח פחד מנפילה ובסופו של דבר ישפיעו על איכות החיים שלהם. הפרעות אלו מובילות לעלייה בתלותו של המטופל באחרים בביצוע פעילויות שגרתיות בחייו, הפחתת הקשרים החברתיים ואובדן האמון במסוגלותו לעשות את המטלות היומיומיות שלו.[ 8 ]

הפרעות איזון בחולי טרשת נפוצה שכיחות מאוד ועלולות לרסן אותם מלעסוק בפעילות גופנית. ירידה באיזון בחולי טרשת נובעת בעיקר משיפוט שגוי וצמצום כוח ושליטה בתנועות. סכנה לשבירת עצמות, עקב נפילות חוזרות ונשנות עומדת על 2-3.5 פעמים יותר אצל חולי טרשת נפוצה בהשוואה לאנשים בריאים. [ 7 ]

ישנן דרכים רבות לשלוט בבעיות שנגרמות על ידי הפרעות איזון. סיוע במכשור, ביצוע תרגילים במים, או עשיית תרגילים בתנוחת ישיבה במקום עמידה, אלה רק חלק מהדוגמאות לפתרונות יעילים שיכולים להיות שימושיים. מאחר שישנם גורמים רבים המעורבים בהתאמת האיזון בגוף, חשוב לשים לב שכמעט בכל פעילות גופנית קיימת השפעה חיובית גבוהה על שמירה על איזון הגוף. [ 2 ]

אריאן ועמיתיו [ 8 ] ערכו מחקר על איזון הגוף בחולי טרשת נפוצה באמצעות ניסויים קליניים מעשיים. במחקר זה, 40 חולים עם טרשת נפוצה ,MSשל מחוז Khuzestan​​(דרום מערב איראן)ו40 חולים בריאים, כקבוצת ביקורת, עברו הערכה והשוואה. תוצאות המחקר הזה הראו כי חולי הטרשת נפוצה הם חלשים יותר בכל מבחני האיזון מהחולים בקבוצת הביקורת. למעשה, לחולים אלה ישנן כמה הפרעות בשיווי משקל.

סולטהני ועמיתיו [9] בחנו את ההשפעה של תרגילים אירוביים במים שנבחרו לשיפור האיזון בחולי טרשת נפוצה. הדגימות חולקו לשתי קבוצות- ניסוי ( 15 אנשים ), ובקרה ( 10 אנשים ). התכנית הניסיונית לקבוצת הניסוי יושמה במשך 8 שבועות ושלוש פגישות בשבוע. בסופו של הדבר , החוקרים הגיעו למסקנה שביצוע תרגילים אירוביים שנבחרו במים יובילו לשיפור מסוים בחולי טרשת נפוצה.

פרימן ועמיתיו, [ 10 ]במחקר שלהם, שנקראו " אימון הכוח המרכזי המבוססים על תרגילי פילאטיס בחולי טרשת נפוצה" התמקדו בהשפעות של תרגילי פילאטיס על חוסר האיזון והפעילות בחולי טרשת נפוצה ,והגיעו למסקנה כי התרגילים האלה בהשוואה עם קבוצת הביקורת יעילה בשיפור המצב הפיזי של חולי הטרשת הנפוצה.

מסעודי נג'אד ועמיתיו, [11] במחקרם, בחנו את ההשפעה של תרגילים מורכבים שנבחרו על נשים האיזון וביצועיהם של חולי הטרשת הנפוצה. ממצאי המחקר הראו כי תרגילים מורכבים אלה היו יעילים בשיפור האיזון והביצועים שלהם.

סוסנוף ועמיתיו חקרו את התנועות, שיווי משקל, עצבים ותיאום שרירים בחולים עם טרשת נפוצה. הם למדו 52 חולים ב12 שבועות. [ 12 ] התוצאות של המחקר הראו כי על ידי העברת זמן, הנכות הפיסית בחולים תגדל והסיבולת השרירית, מהירות הליכה, שיווי משקל, ותיאום עצבים – שרירים יהיו קטנים יותר. יש צורך בהתערבות כדי למנוע זאת.

צ'רלטון ועמיתיו, [ 13 ]במאמר בשם " את התוצאות של הערכה מובנית של השפעות של פעילות גופנית בחולי טרשת נפוצה". תכנית הפיילוט בכלל זה כללה כוח, סיבולת, ותרגילי גמישות שהוקצו ל11 חולי טרשת נפוצה. הממצאים הראו כי כל המשתתפים היו מרוצים מהשיעורים. הם נהנו מהמעמד והיתה להם הרבה מוטיבציה להמשיך בשיעור. בנוסף, הגמישות שלהם, הכוח, שיווי המשקל, הקואורדינציה, ומצב הרוח פסיכולוגית הראו שיפור.

קטאניו ועמיתיו, [ 14 ] ציינו את ההשפעה של תכנית פעילות גופנית ואיזון בחולי טרשת נפוצה. תוצאות המחקר הצביעו על התקדמות משמעותית באיזון הסטטי של הנבחנים. האיזון הדינמי של חולים, לאחר תקופה של פעילות גופנית לא הראתה התקדמות משמעותית, אך ההסתברות לנפילות פחתה.

ג'קסון ועמיתיו, [ 15 ]במחקר חצי ניסויי ועל ידי שימוש בשיטה הסטטיסטית אנו עדים לנתונים חוזרים ונשנים, נבחרו 14 חולי טרשת נפוצה שלא היו עם מחלות מיוחדות אחרות ולא השתתפו בתכנית פעילות גופנית אחרת. חולים אלה נבחנו ואחרי תכנית אימונים של 6 שבועות עם פיקוח ובקרה ופעילות גופנית של 6 שבועות בבית. רמת האיזון של החולים נמדדה לפני ואחרי תקופות המימוש . התוצאות הראו כי האיזון השתפר באופן משמעותי בחולים עם רמה נמוכה עד בינונית של המחלה, לאחר סיום תקופת המימוש.

קאת ועמיתיו, [ 16 ] במחקרם הגיעו למסקנה כי תרגילי ספורט מתואמים חיובית עם בריאות גופנית ונפשית של בני האדם וכי חולים, שביצעו תרגילים פיזיים, היו בעלי כישורים חברתיים טובים יותר וביצועים פיזיים טובים בשגרת חייהם.

עד כה, מספר המחקרים שנערכו על ההשפעות של התעמלות מים בחולים עם טרשת נפוצה, לא חלו על כל המחקרים על ההשפעות של תרגילי פילאטיס על חולי טרשת נפוצה, ובאופן ספציפי יותר על האיזון הדינמי של חולי טרשת נפוצה. בהתחשב בצמיחה מהירה במספרם של חולי טרשת נפוצה באיראן ,ובעיקר באיספהן, החוקרים מעוניינים מאוד לגלות את ההשפעות של שני סוגי פעילות אלה על האיזון הדינמי של חולי הטרשת הנפוצה.

שיטות

מחקר זה הוא קליני מעשי וחצי ניסיוני ומתמקד בהשפעה של 12 שבועות של תרגילי פילאטיס ופעילות מים בכוח השרירים בקרב נשים עם טרשת נפוצה. דגימה נערכה באופן אקראי ו57 נשים עם טרשת נפוצה עם מדד נכות (בסולם מצב נכות מורחב – EDSS) של פחות מ 4.5 , שבקרו בבית החולים קשאני באיספהן, נבחרו. לאחר שהדגימה נעשתה, המשתתפות חולקו לשלוש קבוצות של 19 נשים כל אחת. לאחר מכן, הן תודרכו על מטרות המחקר והתבקשו למלא טופס השתתפות במחקר זה.

תכנית האימונים עבור קבוצת התעמלות המים כללה סדרה של פעילויות מים במים לתקופה של 12 שבועות ושלושה מפגשים בשבוע שעה 1 בכל הפעלה. התכנית לכל מפגש התחילה עם10 דקות של הליכה במים, אחרי כן מתיחות, פעילות כוח וסיבולת. בגמר 10 דקות של כל מפגש, ביצעו מספר תנועות הפוכות לאיזון.

תכנית האימונים לקבוצת התעמלות פילאטיס כללה סדרה של פעילויות גופניות בתקופה של 12 שבועות ושלושה מפגשים בשבוע שעה 1 בכל הפעלה. התכנית בכל מפגש התחילה עם10 דקות של תנועות מתיחה פשוטות לחימום ואחרי כן החלק העיקרי בתכנית הפעילות הגופנית כלל מתיחות, כוח, קואורדינצית עצבים-שרירים ואיזון. בגמר 10 דקות של כל מפגש, בוצעו כמה תנועות מתיחה כלפי מטה. בסיומו של הקורס ובתקופה שלאחר הניסוי, נמדד האיזון הדינמי של כל שלוש הקבוצות על ידי מבחן שלב Six Spot Step Testוהתוצאות נותחו.

חשוב להזכיר כי כל שלוש הקבוצות המשיכו בטיפול רפואי תרופתי במהלך 12 השבועות של קורס התרגילים. משתתפות שנעדרו ביותר מ6 מפגשים (מתוך36 המפגשים) הוצאו מהתכנית. בסופו של דבר, הנתונים הרלבנטיים נותחו עבור 3 קבוצות של 15 נשים.

כלים ושיטת מדידה

איזון דינמי נמדד על ידי מבחן Six Spot Step Test. בדיקה זו, היא מבחן מקיף המודד את פונקציית הגוף הנמוכה יותר באנשים עם טרשת נפוצה, בהשוואה לבדיקות הליכה אחרות, זו מעריכה גורמים שונים כגון שיווי משקל וקואורדינציה. בבדיקה זו, החולה הולך מהר ככל האפשר מקצה אחד לקצה האחר של שדה מלבני שמסומן מראש עם בלוקים גליליים, תוך שהם בועטים בבלוקים אל מחוץ לאזורים המסומנים שלהם. אמינות בדיקה חוזרת נמצאה גבוהה, ללא עדות להשפעות בפועל.

דיון

טרשת נפוצה היא אחת מהמחלות הכי משתקות וגורמת לאיבוד המינרלים במערכת העצבים המרכזית [ 18 ]שמה של המחלה מאפיין את האזורים עליהן היא משפיעה– כל הגוף, והאופן בו היא פוגעת בהם -התנוונות[ 19 ].

למרות שחולים אלה לא מצליחים למצוא דרך לפתור את הבעיות שלהם ולקבל גישה לשיפור איכות החיים והבריאות שלהם, עיסוק בפעילות גופנית אינו נפוץ בקרב חולי הטרשת הנפוצה ורק 28.6 % מהם אישרו את האפקטיביות של תרגילי ספורט. זה בזמן שידוע כי לביצוע תרגילי ספורט יש מערכת יחסים קרובה עם האיכות של בריאות גופנית ונפשית של בני האדם בכלל ובחולים, אלה שעוסקים בזה הוכחו כבעלי ביצועים טובים יותר חברתית ואישית. [ 16 ]

ממצאי מחקר זה מראים כי ביצוע התעמלות מים ותרגילי פילאטיס של חולי טרשת נפוצה הוא לחלוטין אפשרי וקל. עיסוק בטכניקות הללו מראה שיפור משמעותי המתרחש באיזון הדינמי של החולים, באופן כזה שהעיסוק בפעילות גופנית במים ותרגילי פילאטיס יוביל לאיזון גוף גבוה יותר בחולים. לפיכך, ניתן לטעון כי שני סוגי התרגילים משפיעים חיובית על הגדלת האיזון הדינמי של החולים ; לעומת זאת, אין הבדל משמעותי בין התוצאות של שני סוגי התרגילים. לסיכום, המומחים בתחום ממליצים להשתמש בתרגילים אלה כטיפול משלים, יחד עם תוכניות טיפול תרופתיות לחולי טרשת נפוצה.

 

תודות

המחברים של מאמר זה ברצוני להביע את הערכתם לרשויות ועובדי מרפאת הטרשת הנפוצה בבית החולים קשאני איספהן , ובמיוחד ,למטופלים היקרים שעזרו לנו לאסוף נתונים על ידי השתתפותם במחקר.

הערות שוליים

מקור של תמיכה: מחקר זה נערך כתזה שמומנה על ידי אוניברסיטת איספהן, איספהן, איראן.

________________________________________________________________

REFERENCES

1. Bakhshaei Mahdi, Froughipour Mohsen, Ismaili Habibollah, Rostami Vahid, Razmara Narjes. Auditory-balance system involvement in patients with multiple sclerosis. J Ear, Throat, Nose. 2007;XIX(No. 47):27–32.
2. Bayer Shrink Farma. Tehran: Jalal Publication; 1389. Introduction to multiple sclerosis 1, translation company Bayer Farma Shrink Office.
3. Shaygannejad, Vahid, Sadr-Ameli, Mohammad . Mashhad: Vazhiran publication; 2010. Successful Living with Multiple Sclerosis.
4. Spires SN. Comparison of the effects of aquatic and land-based balance training programs on the proprioception of college-aged recreational athletes.A Thesis for MSEd., Baylor University. 2010
5. Alaei Sh. Effects of aquatic training on dynamic balance, muscle strength and quality of life of elderly women, Master's thesis, Physical Education and Sports Science College. University of Isfahan. 2010
6. Gaeni AA, Rajabi H. 6th ed. Tehran: SAMT; 2009. Physical Fitness.
7. White LJ, Dressendorfer RH. Exercise and multiple sclerosis. Sports Med.2004;34:1077–100. [PubMed]
8. Rabeh AA, Shaterzadeh Yazdi MJ, Mohammadzadeh S, Shahin NG, Arastou AA. Study of body balance in patients with multiple sclerosis in Khuzestan province, using clinical tests of balance function. Med J Jondi Shapour.2010;9:35–43.
9. Mahmoud S, Mahmoud HS, Abbas N, Ahmad Z, Marziyeh A. Effects of aerobic training on improving the water balance in selected patients with multiple sclerosis. J Nurs Midwifery Mashhad. 2009;9:107–13.
10. Freeman J, Fox E, Gear M, Hough A. Pilates based core stability training in ambulant individuals with multiple sclerosis: Protocol for a multi-centre randomized controlled trial. BMC Neurol. 2012;12:19. [PMC free article][PubMed]
11. Monireh MN, Hossein S, Hossini F. Effects of selected combined training on balance and functional capacity in women with multiple sclerosis. WASJ.2012;16:1019–26.
12. Sosnoff JJ, Socie MJ, Boes MK, Sandroff BM, Pula JH, Suh Y, et al. Mobility, balance and falls in persons with multiple sclerosis. PLoS One.(e28021) 2011;6 [PMC free article] [PubMed]
13. Charlton ME, Gabriel KP, Munsinger T, Lorene RN, Schmaderer PT, Healey KM. Program evaluation results of a structured group exercise program in individuals with multiple sclerosis. IJMSC. 2010;12:92–6.
14. Cattaneo D, Jonsdottir J, Zocchi M, Regola A. Effects of balance exercises on people with multiple sclerosis: A pilot study. Clin Rehabil. 2007;21:771–81.[PubMed]
15. Kurt J, Mulcare JA, Donahoe-Fillmore B, Fritz HI, Rodgers MM. Home balance training intervention for people with multiple sclerosis. Int J MS Care.2007;9:111–7.
16. Smith C, Hale L, Olson K, Schneiders AG. How does exercise influence fatigue multiple sclerosis? Disabil Rehabil. 2009;31:685–92. [PubMed]
17. Béthoux F, Bennett S. Evaluating walking in patients with multiple sclerosis: Which assessment tools are useful in clinical practice? Int J MS Care.2011;13:4–14. [PMC free article] [PubMed]
18. Allahbakhshian M, Jaffarpour M, Parvizy S, Haghani H. A survey on relationship between spiritual wellbeing and quality of life in multiple sclerosis patients. ZJRMS. 2010;13:29–33.
19. Hanjani SL, Ansari KS. Multiple sclerosis. RJMS. 2011;22:17–24.

 

אהבת? תן דירוג post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן