האנטומיה של הריון

השינויים בגוף האישה הינם תנאי הכרחי להצלחת היריון. מלבד שינויים מאסיביים במערכת הדם והנשימה מתקיימים גם שינויים רבים בשלד ובמערכת השרירים:

1.      בתום ההיריון שרירי הבטן נמתחים עד לקצה גבול האלסטיות. רקמת ה- המחברת בין  שרירי הבטן האורכיים נמתחת ועשוי להיווצר ביניהם מרווח (מצב בו הרווח בין השרירים האורכיים גדול מ-2.5 ס"מ. זוהי תופעה נפוצה מאוד העשויה לגרום לכאבי גב ולהשלכות נוספות גם לאחר הלידה.

2.      ההורמונים רלקסין ופרוגסטרון מגבירים את אלסטיות הרצועות ועשויים לגרום לגמישות יתר במפרקים. תופעה זו גורמת לשינוי במבנה האגן ולהרחבת מפרק העל מנת לאפשר את מעבר הוולד.

3.      העלייה במשקל במהלך הטרימסטר השלישי מעלה את העומס המכאני על המפרקים. יש לזכור כי עלייה של 20% במשקל עשויה להעלות את העומס על המפרק בכ-100%.

4.      היווצרות של בצקות במהלך הטרימסטר השלישי עשויה להוביל לנפיחות במפרקים ואף לגרום ללחץ על העצבים.

5.      הרחם הכבד מסיע את מרכז הכובד לפנים וגורם להיפרלורדוזה. זו מגבירה את העומס על הגב התחתון ועל מפרקי ה- sacroiliac.

6.      רצפת האגן צונחת בכ-2.5 ס"מ וגורמת ללחץ על עצב ה-Pudental(עצב סנסורי ומוטורי העיקרי בפרינאום).  

7.      ירידה (לתמיד!) של גובה הקשת המדיאלית של כף הרגל, מה שמביא לעלייה באורך כף הרגל ולצניחת הקשת.

השינויים שתוארו לעיל עלולים לגרום למספר ליקויים בתפקוד מערכת השרירים והשלד אצל נשים הרות, ביניהם: כאבי גב תחתון (בקרב 50-80% מהנשים ההרות), כאבים באגן (בקרב 45% מהנשים ההרות), De Quervain syndrome(דלקת בגידים של שרירי האגודל) ו-carpal tunnel syndrome(דלקת בשורש כף היד).

רובם של הליקויים נפתרים באופן ספונטני לאחר הלידה. רבים מהם עשויים להיפתר ואף להימנע באמצעות הסברה, אימוני יציבה נכונה, פיזיותרפיה וטיפול סימפטומטי.

_________________________________________________

Musculoskeletal problems in pregnancy.  Molly Thabah · Vinod Ravindran  Rheumatology international.  2014 Sep 25

.

בואו לפגוש יחד איתנו אספקטים חשובים נוספים בעבודה עם היריוניות וללמוד כיצד לעבוד איתן בחוכמה. סדנת פילאטיס והיריון בסטודיו InMotion שבחיפה תועבר בים שישי ה – 26 לדצמבר בין השעות 11:00-13:30 על ידי יעל אביתר וענת ברוך.

 

פרטים והרשמה בטלפון – 073-7366728

 

 

 

אהבת? תן דירוג post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן