דניאלה מלאך:"התשוקה, חדוות היצירה וההקשבה ללב, אלה מובילים אותי"

דניאלה מלאך:"התשוקה, חדוות היצירה וההקשבה ללב, אלה מובילים אותי"

מאת: דינה בראל.

דניאלה נולדה למשפחה של ספורטאים, " אבא היה מאמן נבחרת ישראל בהתעמלות, גדלתי בווינגייט והתאמנתי אצלו כנערה. למדתי בלט קלאסי אצל ליה שוברט, כל חיי סבבו סביב הגוף, כ5 שעות אימון ביום לפחות. במקביל ללימודי הריקוד התחלתי לאמן קבוצות קטנות של אבי בלט, בהמשך שמשתי גם כוראוגרפית לתרגילי קורה וקרקע, וכן שופטת בתחרויות ארציות.
מיד לאחר שהשתחררתי מהצבא ותוך לימודי באקדמיה, פתחתי בי"ס לבלט בקרית אתא שהכיל כ 300 תלמידות. עם סיום התואר הראשון נסעתי עם בעלי דאז לשליחות בסינגפור ושם עשיתי שינוי, לא היה שם בלט והתוודעתי לתחום האירובי, למדתי והוכשרתי באירובי תחרותי, ומשחזרתי ארצה פיתחתי את הספורט והאירובי בסטודיו שלי. בנוסף, למדתי פיתוח כושר גופני, מחול ג'אז ועוד. המשכתי להתפתח מקצועית מידי שנה והשקעתי בהשתלמויות בחו"ל.

דניאלה מעידה על עצמה "כשאני מחליטה על משהו אני עושה אותו עד הסוף!".
לימדתי את בנות הסטודיו שלי אירובי תחרותי ויחד איתן זכינו בתחרויות אירובי ארציות לגילאי 6-18, אני הפסקתי להתחרות בשלב מסויים והתמדתי כמאמנת וכשופטת בתחרויות.
הדרישה לאירובי הייתה גבוהה מאוד באזור המרכז והחלטתי להעתיק את מגוריי עם שני ילדיי לאזור תל אביב, שם התחלתי לעבוד במכוני כושר שונים וכמאמנת אישית. שנה לאחר המעבר גיליתי את תחום הפילאטיס לראשונה, טסתי לניו יורק בכדי להשלים נקודות לקבלת תעודה אמריקאית בתחום האירובי, במסגרת ההשתלמות היה עליי לעבור סדנת פילאטיס עם מוירה סטוט, הסדנה ארכה יומיים במהלכם ידעתי שאני רוצה להביא את השיטה לארץ, ידעתי שאני רוצה לייצג אותה בארץ ועדיין לא ידעתי איך.

חזרתי ארצה ועברתי תאונת דרכים קשה, במקביל החלטתי ללמוד פילאטיס אצל דליה מנטבר, גיליתי משום מה שפילאטיס לא עוזר לי ואני עדיין לא מסוגלת לזוז, במשך שנה וחצי לא יכולתי לעשות כלום ובטח שלא לעסוק בפעילות גופנית כלשהי, שאלתי את עצמי "איך יכול להיות, פילאטיס אמור לעזור לגב…".

עמדתי בפני יאוש ואז הגיעה לביקור בארץ אנג'לה סנדברג והעבירה קורס מזרן של סטוט פילאטיס בירושלים, עדיין לא יכולתי לזוז! חברה טובה שככנעה אותי להשתתף בקורס למרות הקושי, היא הסיעה והחזירה אותי במהלך הקורס ובזכותה גיליתי עולם חדש, גיליתי שאני לא יודעת הכל וישנם דברים חדשים בעולם התנועה ששווה ללמוד, מקור חדש של אינפורמציה.
חצי שנה לאחר שפגשתי את אנג'לה לראשונה טסתי אליה כשאני משתמשת בחסכונותיי האחרונים, שהיתי אצלה חודשיים, כל יום מ6 בבוקר ועד 8 בערב למדתי ממנה, עשיתי אצלה את הסטאז' ולמדתי את כל מה שהיא יודעת, וכמובן, הוסמכתי ב"סטוט פילאטיס". בעצם שיקמתי את עצמי, הייתי עדיין עם משככי כאבים כשהגעתי אליה ובחזרה לארץ כבר לא היה צורך בהם.

השיקום שלי אפשר לי לעזור בשיקום אחרים, יותר ויותר אנשים הגיעו אליי עם בעיות שיקומיות, עבדתי מבוקר עד לילה וצברתי ניסיון תוך עבודה. בזכות שאלות שעלו וחיפוש פתרונן, השקעתי בעצמי מקצועית, שקדתי בספרים, טסתי ללמוד בחו"ל אצל המומחים שכתבו את הספרים, שילמתי באופן פרטי, מה שאיפשר לי ללמוד בקצב שלי. התוצאות לא איחרו להגיע. בשורה התחתונה כל מטופל שהגיע אליי חיפש תוצאות ולא תעודות.

אחד הדברים שאני מתמידה בהם הוא להמשיך ללמוד כל הזמן, מידי שנה אני טסה פעם או פעמיים בכדי ללמוד בחו"ל ולחלוק מידע מקצועי.

כיצד הקמת את סטודיו סטוט פילאטיס בארץ?

יצרתי יש מאין, התבססתי על אמונה וחזון חזקים, התחלתי לאמן בבית ואחרי כן התרחבתי, כשהשיווק הכי טוב שהיה הוא מפה לאוזן ובשטח. רק בשנתיים האחרונות התחלתי לעבוד עם המדיות החברתיות והתקשורת, עם המון אמונה בדרך, ענווה וחדווה וללא פשרות.

היום הסטודיו משמש מרכז הכשרה לתלמידים מהארץ ומחו"ל, היום אנחנו במקום של שלווה, מכירים אותנו ומקבלים אצלנו רק אלה שמעוניינים להיות אצלנו, אנחנו מתאימים את עצמנו אל מי שמגיע אלינו.

מה זה אומר?

זה אומר שכשמגיע אליי אדם עם צורך מסויים, אנחנו בודקים יחד אם הכלים שברשותי יכולים להתאים לצרכיו, במידה ואני מזהה שהכלים שלי אינם יכולים לעזור לו ואינם מקדמים אותו אדאג לומר זאת. זה קורה לעתים רחוקות. מי שמגיע אלינו ורואה שמתאים נשאר במאת האחוזים.

זה ודאי לא אומר שהדרך שלנו אינה נכונה, אלא, ישנן דרכים רבות ומגוונות וזו שלי פחות מתאימה עבורו.

היום אני עושה הרבה מעבר לפילאטיס, אני מומחית שיקום, אני משתמשת בטכניקות שיקום שונות, כגון, שיקום הפעלת שרירים, שיקום רקמות ועוד, פיתחתי את השיטה של דניאלה מלאך.

"שיטת דניאלה מלאך" מהי?

"זו דרך, אני מסתכלת על המטופל ורואה מה הוא צריך ממני, מחפשת את הכלים שיכולים להתאים עבורו ומייצרים אצלו את מגמת השיפור הראשונה,זו שתיצור תאוצה טובה עבורו.

למשל, הגיע אליי לא מזמן מאמן ושחקן טניס עם בעיה שדרשה ניתוח, לא שללתי את האפשרות לניתוח בפניו ועם זאת, הראיתי לו שישנה דרך נוספת, בזכות התמדה בטיפול אצלי הוא הבחין במגמת שיפור משמעותית שבסופו של דבר הובילה לביטול הניתוח. אני תמיד דוגלת בבחירה, כשקיימת מגמת תאוצה ושיפור המטופל עצמו יכול לבחור בניתוח או בדרך של שיקום.

בזכות הפציעות השונות שעברתי בעצמי אני מבינה טוב יותר את מטופליי, עברתי סרטן, מספר פציעות קשות,בעצם הבריח, מפרק הירך(עברתי 2 ניתוחים), השתמשתי בכלים של עצמי.

מה זה "סטוט פילאטיס"?

"כל מי שנחשף לשיטה יכול להבחין בהבדל בשפה, מדובר בשיטה מודולרית, אנחנו לומדים את הבסיס ואחרי כן את המתקדם וכל מכשיר נלמד בנפרד, רפורמר, כיסא, קדילאק,  ההתמקדות בכל מכשיר בנפרד מאפשרת לנו להתפתח כל הזמן בהתאם לתלמידים והשאלות השונות שעולות, כך שהתוכן תמיד מתעדכן, מתפתח ומעניין.

שיטת הסטוט מושטטת על עקרונות ולא על חוקים, חוקים עלולים להגביל אותנו בעוד שעקרונות תמיד מאפשרים מקום להתפתחות והתחדשות.
אנחנו מתמקדים בנשימה שמאפשרת את זרימת החיים, בלי חמצן אנחנו מתים. אחרי כן מיקום האגן, הבסיס המכני של הגוף, צומת חשוב שמחבר בין פלג גוף עליון ותחתון. אחרי כן מיקום הצלעות, השכמות, צוואר וראש. אנחנו מלמדים לשאילת שאלות, איך אנחנו יכולים לעשות תרגיל או פעולה מסוימים בצורה הטובה לנו. אנחנו מלמדים להוביל את המתאמנים לקראת היעד מבלי שירגישו תסכול או כאב, אנחנו שם בשבילם בדרך, הדרך מעניינת ומענגת.

מדובר בשיטת הדרכה שאינה סכמטית,  אלא מאלצת את התלמידים תמיד ללמוד וממשיכים להזין אותם במידע, אנחנו גם מאפשרים לעשות כל קורס מספר פעמים וכל פעם שונה מקודמתה מאחר והתלמידים משתנים, השאלות מגוונות וקיימת למידה הדדית. יחד עם זאת, אנחנו גם מעודדים ותומכים בהתפתחותם העצמאית. ישנו הרבה ערך מוסף, מבחינה מקצועית ותעסוקתית, כמרכז הדרכה יש לי את הזכות לבחור את המדריכים הכי טובים שימשיכו איתי.

מה התכניות שלך?

"התכנית היא לשכפל, ישנם סטודיואים בחו"ל שהעתיקו את הסטודיו שלנו ואני ממשיכה לייעץ להם. אני רוצה להאציל סמכויות ניהוליות, ולשחרר ממני יותר. המטרה בעיקר להמשיך להרגיש טוב, כך נפתחים חלונות ונכנסות הזדמנויות.

מה דעתך על ג'וזף פילאטיס?

"אני מעריצה שלו! הוא התחיל את המומנטום של הסתכלות על גוף האדם והבנה שאנחנו משתנים עם הקידמה, אנחנו כבר לא יוצאים לטבע לרכב על סוסים, לשחות בקייק, אנחנו הרבה יותר יושבים. כתוצאה משינויים אלה אנחנו מפעילים פחות שרירים ומפרקים, הגוף משתמש פחות ביכולות שלו.

הוא היה חולה, הוא צפה ולמד בעלי חיים, הוא ראה שפעילות גופנית מובילה למערכת חיסונית טובה יותר, גוף בריא יותר.

יחד עם זאת, האינפורמציה שהייתה בידיו הייתה מוגבלת יחסית למה שידע אז. ממשיכי דרכו לפעמים טעו בכך שנשארו היכן שהיה במקום להסתכל קדימה, ג'וזף תמיד חשב קדימה והקדים אחרים ב 50 שנה.

בלעדיו לא הייתי עושה מה שאני עושה היום ומודה על כך. הוא הקדיש את חייו ליציאה מתבניות. קראתי את ספרו המצוין ואני לוקחת ממנו בעיקר את היציאה מתבניות, מגוון התרגילים והמכשירים שיצר, נועדו לשבש את הרצון שלנו להישאר באזור הנוחות. הרי שינויים בחיים אינם מובילים בהכרח לתסכול, מתח וכאב, הגוף והמחשבה מגיבים בגמישות לשינויים, שינויים מפתיעים אותנו ואנחנו צולחים אותם, אלה החיים.

בנוסף, אני לוקחת ממנו את הדגש על טיפוח עצמי, אנחנו מתקלחים מידי יום, לא פחות חשוב לנקות את כלי הדם, לתת למערכת העצבים לעבוד באופן טבעי, המערכות הפנימיות חשובות מאוד לתפקודנו והוא מדבר על זה בצורה נפלאה.
הדרך שלו מדהימה, הוא הכניס את הטבע לחדר, בזכותו אנחנו יכולים להמשיך להפעיל שרירים שזנחנו כשהפסקנו לצאת לטבע, באמצעות המכשירים אנחנו מייצרים זרימה טובה יותר, תאי גופינו מתחדשים כל הזמן, התנועתיות במפרקים נשמרת. כך אנחנו מטמיעים הרגלים חדשים שבאים לידי ביטוי גם בהתנהלות היומיומית שלנו. יש לנו ידע חדש שעושה לנו טוב.

מה המוטו שלך בחיים? מה מוביל אותך?

התשוקה, חדוות היצירה וההקשבה ללב, מובילים אותי. לתת למוח לשרת את הלב ולא ההיפך.

אני בעד שאילת שאלות, בעד להרגיש ולהביט בכאב, בלי כאב או תסכול לא הייתי מגיעה לפתרונות. החיבור לעצמי מאפשר לי תמיד לשאול, מה היה עושה לי טוב עכשיו?".

 

אנחנו מודים לדניאלה על הפתיחות, הסבלנות והמקצועיות.

מאחלים לה המון טוב, הצלחה ושגשוג בדרך.

 

קישור לאתר

 
אהבת? תן דירוג post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן